X
تبلیغات
رایتل

پایگاه تفریحی خلیج فارس آنلاین

رز دانلود

منشأ طلا کجاست؟+عکس

سایت تفریحی خلیج فارس 4fun.sub.irسایت تفریحی خلیج فارس آنلاین : دانشمندان بر این عقیده‌اند که در جریان بمباران شهابی حدود ۳.۹ میلیارد سال پیش زمین که به عنوان «بمباران پایانی» نام گرفته، طلا به زمین منتقل شده و در جبه و پوسته آن جای گرفته است.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دانشمندان دانشگاه بریستول در پژوهش‌های جدید خود دریافته‌اند که فلزات باارزش زمینی در اثر برخورد دنباله‌دارها به زمین منتقل شده‌اند. پوسته و جبه زمین از میزان طلای بیشتری نسبت به مدل‌های معمول شکل‌گیری سیاره‌ای برخوردار است.

محققان در تحقیقات اخیر خود بر روی قدیمی‌ترین سنگهای روی زمین دریافته‌اند که فلز طلا مدتها پس از شکل‌گیری توسط سنگهای آسمانی به زمین منتقل شده است.


در زمان شکل‌گیری زمین، آهن به مرکز سیاره نفوذ کرده و هسته آن را تشکیل داده است. هرگونه فلز با ارزش در سیاره باید با این مخلوط به پایین رفته در هسته ذخیره شده و جبه را عاری از عناصری مانند طلا،‌ پلاتین و اسمیم باقی بگذارد.

اما طبق نتایجی که در مجله نیچر منتشر شده، جبه سیلیکاتی زمین از بیش از هزار برابر طلای بیشتر نسبت به آنچه انتظار می‌رفت، برخوردار است.


دلایل زیادی از قدیم برای این غنی‌سازی در نظر گرفته شده که تاکنون هیچ کدام به اثبات نرسیده‌اند.

دانشمندان با اندازه‌گیری ایزوتوپ سنگ‌های چهار میلیارد ساله گرین‌لند، به تاریخ نگاری حضور طلا در زمین پرداختند و دریافتند طلا در جریان بمباران شهابی حدود ۳.۹ میلیارد سال پیش به زمین منتقل شده و در جبه و پوسته آن جای گرفته است.

رز دانلود