X
تبلیغات
رایتل

پایگاه تفریحی خلیج فارس آنلاین

رز دانلود

ساخت چسبی عجیب با الهام از پای حشرات

سایت تفریحی خلیج فارس آنلاین : دانشمندان موسسه جانورشناسی دانشگاه کیل آلمان با الهام گرفتن از حشرات موفق به ابداع نوعی نوار چسب شده‌اند که می‌توان آنرا هزاران بار مورد استفاده قرار داد، بدون اینکه خاصیت چسبندگی خود را از دست بدهد. این محققان با مطالعه شیوه بالا رفتن حشرات از دیوار با استفاده از موهای ریز پاهایشان موفق به ساخت چسبی بر این اساس شده‌اند.

آنها یک چسب سیلیکونی با طرحی شبیه موهای ریز ساخته‌اند که از قدرت زیادی برخوردار بوده و حتی یکی از محققان خود را با آن از سقف آویزان کرد.

کلید این توانایی منحصر به فرد حشرات در بالا رفتن از دیوار این حقیقت است که موهای بسیار آنها از نوک‌های مسطحی برخوردار بوده که می‌توانند برای تماس حداکثر با سطح خود را گسترش دهند.

به گفته استانیسلاو گورب، محقق ارشد این پروژه، مورد اصلی برای چسبندگی خوب، داشتن تماس کامل با سطح بوده که حشرات به دلیل داشتن چندین نقطه تماس می‌توانند با هرسطحی خود را مرتبط کنند.

جدا کردن نوار چسب ساخت این تیم از سطح حداقل دو برابر سخت‌تر از یک نوار چسب صاف با همین مواد است. همچنین از این چسب می‌توان در زیر آب استفاده کرد و این ماده هیچ چسبندگی از خود بر روی سطح باقی نخواهد گذاشت.

چسب‌های الهام گرفته زیستی از کاربری‌های تجاری بالقوه زیادی از روباتهای جستجوگر بالارو تا دستگاه‌های جدا و سوار کن صنعتی برخوردار هستند.

این تیم هنوز در حال بهره‌گیری از طبیعت برای الهامات بیشتر در دنیای علم هستند. آنها اکنون در حال بررسی تعدادی از سطوح طبیعی مانند بال پوششی سوسک، پوست مار و گیاهان دارای خاصیت ضدجذب هستند.

http://4fun.sub.ir سایت تفریحی خلیج فارس آنلاین

رز دانلود